Při úmrtí blízké osoby se truchlení nedá uniknout. Jiný čas je třeba pro vyrovnání se se smrtí blízké osoby, jiný při úmrtí známého. Zármutek a truchlení je nicméně proces, který má své fáze a oficiální pravidla.
Jak dlouho se drží smutek a jak dlouho se nosí černá po pohřbu?
Dříve se smutek projevoval nošením černého oděvu, a to po dobu jednoho roku od úmrtí. Tato doba se postupně zkracovala na ustálenou dobu šesti týdnů, až do dnešních dnů, kdy není žádná doba oficiálně stanovena. Otázka smutečního oděvu tedy záleží především na místních zvyklostech a tradicích. Jiná doba je vyžadována na venkově, jiná ve městě.
Skutečná doba smutku po úmrtí ale může být zcela jiná, a mnohem delší. Všechno zcela závisí na emocionální výbavě konkrétního pozůstalého. Někdo se se ztrátou blízkého vyrovnává měsíce, a tím že se víc a víc uzavírá do sebe, to pro okolí vypadá, že pořád drží smutek. Je to ale úplně normální reakce. Proto je potřebné snažit se takovému pozůstalému pomoci, ale do ničeho ho netlačit. Se smutkem se dříve nebo později musí vyrovnat sám.
Smutek a žal
Co se týče držení smutku ve smyslu odmítání účasti na oslavách a společenských událostech, za dostatečnou dobu se považuje zhruba čtyři až šest týdnů. Rozhodně ovšem není povinností podléhat tlaku a společenské události po tuto dobu opravdu nenavštěvovat, jedná se pouze o zažité zvyklosti.
Rozhodně se také nedoporučuje podléhat tlaku na rychlé vyrovnání se s úmrtím blízkého. Každý potřebuje svůj čas. 4-8 týdnů má pozůstalý právo na otevřený žal, proces zármutku ovšem může pokračovat mnohem déle.
Po přibližně 2 měsících by pozůstalý měl být také schopný plnit svou normální funkci v rodině a také své pracovní povinnosti. Pokud toto ani po takové době nezvládá, je zcela na místě odborná pomoc (přečtěte si, jak s truchlením pomáhá psychoterapie), protože tak obrovskou bolest, jakou člověk při ztrátě blízké osoby cítí, nelze zvládat dlouhodobě sám. Obecně je dobré nezapomínat se o sebe starat i v takto těžké situaci. Nedostatečná strava a spánek mohou celkový psychický stav dále zhoršovat. Pomoci mohou některé bylinkové čaje či doplňky stravy proti stresu.
Stádia smutku
Jaké jsou fáze smutku po smrti? Psychologové nejčastěji hovoří o pěti stádiích, kterými si každý projde.
- Popírání – je obranný mechanismus, který přichází ihned po prvotním šoku. Délka trvání tohoto stádia závisí na blízkosti zemřelého, ale také na formě, jakou se o úmrtí dozvěděl.
- Touha – hlavní pocit, který je obvykle přítomný i při všech ostatních stádiích.
- Hněv – jedná se o nejkratší stadium přemýšlení nad příčinou úmrtí a iracionálních pocitů viny kvůli minulým skutkům. Hněv je třeba tolerovat, pochopit a mít trpělivost.
- Deprese – Přichází v období, kdy nad vztekem převládne pocit velké ztráty a přijde její plné uvědomění.
- Smíření – je vládnutí všech předchozích fází – akceptace skutečnosti.
Tyto fáze však nemusí navazovat, mohou se různě prolínat či dokonce vracet. Podle studie z Yaleu je Popírání nejčastější v prvním měsíci, Zlost a Deprese mezi pátým a šestým měsícem. Následně už roste Smíření.
A jak dlouho trvá truchlení?
Na to také nelze odpovědět přesným číslem. Obecně by snad šlo říci, že průměrná doba pro zvládnutí celého procesu je průměrně 1 rok a ve druhém roce už je pozůstalý schopen normálně fungovat. Ale to je jen obecné shrnutí, proces truchlení je vždy hodně individuální. Z praxe můžeme říci, že někteří pozůstalí s odstupem právě druhý rok hodnotí jako nejtěžší. A to zejména proto, že v prvním roce cítili pouze jakousi otupělost, zatímco úplné uvědomení si situace, že jejich blízký už se nikdy nevrátí, přišlo až později. Pozůstalý by se proto nikdy neměl cítit špatně, pokud ho zachvacují záchvaty paniky a obrovské bolesti i s odstupem let. Je to úplně normální.
Proces truchlení bude definitivně minulostí, až když pozůstalý dokáže na osobu, kterou ztratil, vzpomínat bez bolesti. To, že v takových chvílích pocítí smutek i po 15 letech, je normální.
V nejtěžších chvílích by měla pomoci rodina nebo nejbližší přátelé, pokud to však není možné, nebojte se navštívit terapeuta.