Jak se obléct na pohřeb

Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem blízké osobě, stejně tak vyjádřit soustrast a úctu pozůstalým. K příležitosti pohřbu je nutné vybrat velmi slušné, vhodné a důstojné oblečení. Pokud nevíte, co si na pohřební obřad obléct, v tomto článku vám s výběrem poradíme.

Dříve, než začnete hledat vhodné oblečení na pohřeb, nezapomeňte zohlednit, jaký byl váš vztah k zemřelému. V zásadě platí, že čím blíže k zesnulému, tím volíme tmavší ošacení. Pokud tedy jdete na pohřeb někoho z blízkých příbuzných či rodiny, je černá barva samozřejmostí.

V případě, že se loučíte s někým, koho jste tolik neznali, nemusíte volit pouze černou barvu, ale i tmavší odstíny hnědé, fialové, modré nebo šedé.

Oblečení na pohřeb – muži

Co si obléct na pohřeb jako muž? Zpravidla by to měl být černý oblek.

Oblek na pohřeb má být bez jakéhokoliv lesku a nápadných vzorů. Do obleku muži volí černou kravatu, bílou košili a černé společenské boty. V krajním případě lze tolerovat i velmi tmavé džíny, ale to pouze v případě, že mezi vámi a zemřelým není žádný příbuzenský vztah. Samozřejmostí je, že veškeré oblečení musí být konzervativní, slušné a bezchybně čisté.

V případě bot byste vždy měli volit společenskou obuv, a to i v horku. Vyhněte se sportovnímu obutí a také sandálům.

Všechno oblečení by mělo být bez výrazných barev, vzorů či nápisů.

Jak se obléct na pohřeb – ženy

Oblečení na pohřeb ženy by vždy mělo zahalovat ramena a kolena. Lze volit šaty, i tmavý kalhotový kostým, či tmavou halenku v kombinaci s kalhotami. Černé či tmavé musí být i veškeré doplňky, jako kabelky, případně klobouk, který se během obřadu nemusí sundávat.

Pokud zvolíte černé šaty na pohřeb, měly byste se vyhnout jakýmkoli výstřednostem, jakými jsou výrazné výstřihy a ozdoby či minišaty. Je také vhodné mít silonky, abyste měly zahalené nohy.

Jako obuv budou vhodné jakékoli společenské boty bez vysokého podpatku.

Pokud se pro smuteční šaty nerozhodnete, alternativou je delší sukně se sakem, případně kalhoty s košilí.

Vždy při výběru oblečení na pohřeb dbejte na to, abyste byly co nejvíce zahaleny. Na smutné akci, jakou pohřeb je, byste měly ukazovat pokud možno co nejméně kůže.

Při účesu na pohřeb se řiďte pravidlem méně je více. Volte decentní nenápadné účesy, nebo si nechte vlasy rozpuštěné. Zcela se vyhněte jakýmkoli honosným až extravagantním účesům.

Fotografie od uživatele Pavel Danilyuk

Co si obléct na pohřeb v horku?

Volte celkově lehké a vzdušné oblečení. Ženy mohou zkrátit pouze rukáv. Zároveň by ale neměly mít odhalená ramena či hrudník. Nikdy byste ale neměly oblékat krátké kalhoty či minisukně. Vaše kolena by měla zůstat zahalená i v horku. Vhodné tedy budou lehké šaty či sukně ke kolenům s halenkou.

Muži mohou v horku vypustit jedině oblek. Kalhoty musí zůstat dlouhé, k tomu vyberou vhodnou košili.

Doplňky jako sluneční brýle či deštníky by vždy měly být v černé barvě.

Jak obléct na pohřeb děti?

Vhodné oblečení pro děti by mělo reflektovat respekt k události a zároveň zajistit pohodlí malých účastníků. Volte tmavší barvy, ale hlavně takové blečení, které je čisté a bez křiklavých obrázků či nápisů.

Myslete i na pohodlí dětí, protože už tak je pro ně náročné vydržet dlouho v klidu, natož aby je ještě oblečení škrtilo či škrábalo – proto volte měkké látky a pohodlné střihy, které jim umožní volný pohyb. Při výběru oblečení pro děti na pohřeb je také vhodné zvážit doplňky – šálu, kloubouček či rukavice – které mohou dodat outfitu eleganci a dětem zároveň poskytnout pocit důstojnosti.

Dále vyberte vhodnou obuv, která je pohodlná a přizpůsobená dané události. Pokud se pohřeb koná na venkově nebo v náročném terénu, dávejte přednost uzavřené obuvi, která je bezpečnější.

Nezapomínejte také respektovat případná specifická pravidla ohledně oblečení na pohřeb, která mohou platit v rámci určitých kultur nebo náboženství. Vždy je důležité přizpůsobit výběr oblečení individuální situaci a zároveň projevit respekt k zemřelému a jeho rodině jako hlavní prioritě události.

Je to o zvyklostech

Pokud si nevíte rady, jak se obléknout na pohřeb, poraďte se s pozůstalými. Jednotlivé pohřby mohou vyžadovat odlišná pravidla. Někteří pozůstalí dokonce mohou chtít, abyste přišli v neformálním oblečení na pohřeb. Jiní mohou striktně vyžadovat dodržování přísných pravidel ohledně černé barvy. Je to pouze o zvyklostech, proto je vždy dobré se zeptat předem. Rozhodně tím nic nezkazíte.

Čemu se vyvarovat

  • Každodenně nošené džíny
  • Jakékoli křiklavé a světlé barvy
  • Sportovní tenisky
  • Špinavé, zmačkané či dokonce páchnoucí oblečení

Tipy

  • Pro ženy se doporučuje použití voděodolné řasenky, která předchází případnému rozmazání.
  • Je rozumné vzít si s sebou kapesníčky pro zapůjčení někomu z blízkých.
  • Pro případ deště si nachystejte černý nebo velmi tmavý deštník.
  • S předstihem ověřte, zda není na pohřbu vyžadováno pouze černé oblečení, v některých případech je to možné.
  • Úctu vždy nejlépe vyjádříte kompletně černým oblečením.
  • Vyhněte se nápisům na oblečení, to má být čisté a decentní.