Rubriky
Nezařazené

Pohřeb: Co zařídit po smrti blízkého

Po smrti blízké osoby se člověk ocitá v citově náročné situaci, kdy najednou musí zvládnout nejen emocionální ztrátu, ale také mnoho praktických a organizačních záležitostí.

Nejde tedy pouze o období smutku, ale zároveň o pragmatičnost a schopnost, postarat se o různé administrační úkony. Na co byste měli po smrti vašeho blízkého myslet?

Fotka od Myléne

Nahlášení úmrtí a právní záležitosti

Prvním bodem je nahlášení úmrtí, přičemž zpravidla ho stanovuje lékař. Jakmile jste kontaktovali lékaře, můžete kontaktovat pohřební službu. Tu si můžete vybrat podle vlastního uvážení a nabídky, kterou poskytují svým klientům. Zavolejte také vašim blízkým a sdělte jim žalostnou zprávu. Sdílený smutek vám může ulehčit tíživou situaci.

Dále kontaktujte právníka či notáře, kteří vás obeznámí s dalším postupem, co se týká majetkové vyrovnání a dalších finančních povinností. O úmrtí obeznamte také banky, kdy je potřeba zastavit bankovní účty. Na místě je zrušení telefonního čísla a internetového připojení či zrušení nebo přepis nájmu. Zkrátka poplatky, které jsou spojeny s chodem domácnosti.

Rozhodněte také o věcech, nábytku, oblečení po zesnulém. Část můžete věnovat charitě, část prodat. Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky, kteří poskytují stěhovací služby v rámci pozůstalostí. To však nijak nespěchá.

Plánování pohřbu

V závislosti na přání zesnulého se rozhodněte, zda proběhne kremace nebo bude potřeba koupit rakev. Kremace je výhodnější nejen z hlediska úspory místa, ale také financí – při kremaci není nutné pořizovat tradiční rakev, ale postačí levnější varianty, které jsou určené právě pro pohřeb žehem. Na výběr je však z různých variant pohřbu, které představují tradiční i méně běžné způsoby posledního rozloučení s vašim blízkým.

Při plánování pohřbu vyberte také vhodné datum a místo, na kterém se pohřeb uskuteční. Nezapomeňte na detaily, týkající se samotného obřadu – výběr hudby, smuteční řeč atd. Obeznamte pozůstalé o konání pohřbu k uctění památky zemřelého vhodným smutečním oznámením

Pro pohřeb v kostele si domluvíte termín v farářem.

Fotka od NoName_13

Praktické úkony

Pro konání pohřbu doložte úmrtní list zemřelého (od lékaře, který stanovil smrt) pohřební službě. Z fáze plánování se přesouváme k tomu, že přišel čas vybrat vhodnou rakev či urnu na popel. Zajistěte také dopravu zesnulého z chladícího zařízení na místo pohřbu a také následně z obřadní síně či kostela k hrobu nebo k rozptylu na rozptylovou loučku. 

Zároveň navštivte květinářství, popřípadě zajistěte u pohřební služby smuteční věnce či kytice, které položíte na památku zemřelému. Ne vždy mají květinářství čas k přípravě náročných vazeb, a proto není radno nechávat tuto povinnost na poslední chvíli.

Smuteční hostina

Důležitou součástí vyjádření úcty zemřelému je také pohřební hostina, na které se sejdete s pozůstalými a zavzpomínáte na společné chvíle. Kar nebo také trachtace by měla spočívat v důstojném uctění památky. Může se konat před obřadem, po pohřbu anebo až za několik týdnů. Informujte pozůstalé, rodinu a přátelé o konání smuteční hostiny. 

Jak se obléct na pohřeb

Oblečení na pohřeb by mělo být v rámci zachování piety za zemřelého. Vsaďte na konzervativní, které není příliš extravagantní a neupoutá pozornost.

Muži nejlépe sako s kravatou a společenskými kalhotami, ženy by měly zvolit šaty, kostýmky či sukně s košilí. Zkrátka střídmý a elegantní outfit, který ctí veškeré společenské normy.

Černá barva se u nás automaticky spojuje se smutkem, a proto je nejvhodnější sáhnout právě po ní. Vyhněte se příliš nápadným vzorům a výšivkám. Oblečení mějte čisté a upravené, abyste působili důstojně. 

Fotka od Carolyn Booth

Pohřební služby Praha

Pohřeb Pegas klientům poskytuje veškeré služby v rámci zachování piety. Nejde pouze o koupi rakve a přípravu zesnulého k pohřbu, ale nabízí opravdu bohatý sortiment, ze kterého si zajisté vyberete a připravíte zesnulého na poslední cestu se vší úctou. 

V nabídce najdete i nadstandardní službu, která zahrnuje veškeré představy o speciálním pohřbu – příprava smutečního obřadu například v koncertním sále či v divadle, nabídka luxusních rakví či zachování a uctění všech poct a ceremonií.

Na místě je uvést možnost zcela nestandardní, a to je pohřeb online, kdy odpadá nutnost návštěvy pohřebního ústavu a vše společně zařídíte po telefonu. 

S respektem a úctou

Při plánování pohřbu mějte na paměti poslední přání zesnulého a snažte se ho co možná nejvíce respektovat. Pokud své přání nevyslovil, připravte pohřební obřad s úctou nejen vůči němu, ale také vůči pozůstalým.

Dejte si záležet na pečlivosti a myslete na každý detail, který ovlivní pocity zúčastněných a celkový dojem z posledního rozloučení s vašim blízkým.