Květiny na pohřeb

Květiny na pohřbu u nás tradičně slouží k uctění památky zesnulého. Jsou tedy důležitou součástí pohřební etikety, Vyjadřují vztah k zesnulému a dávají najevo, že není sám. Jaké květiny se hodí na pohřeb?

Každý se při pohřbu chce vyhnout faux-pas. V emocionálně náročné chvíli, kterou je pohřeb, je důstojnost to hlavní, a nedodržení etikety by mohlo vyznít necitlivě. Proto je lepší mít základní přehled o tom, jaké květiny na pohřeb vzít a co symbolizují. Ty se následně položí na rakev nebo k ní, předají se pozůstalým. Když si člověk není jistý, může je převzít i obřadník.

Květiny na pohřeb

Květiny se mohou různě namíchat a svázat do tvarů dle toho, co chceme vyjádřít. Měly by být čerstvě řezané. Nezapomeňte, že počet květin na pohřeb musí být vždy sudý. Je to vzkaz zesnulému, že není sám – stejně jako květiny, když jsou v párech po dvou. Při volbě smuteční kytice nejvíce záleží na tom, jaké květiny nebo barvy měl zesnulý rád. Obecně se dávají tmavší barvy květin (tmavě červená, modrá, fialová), obzvlášť u zesnulého muže, U ženy ale není nevhodné zvolit světlejší barvy. Každé pravidlo má ale svoje výjimky.

Růže

Růže, královna květin, je na pohřeb nejspolehlivější volbou. Kytice růží je vznešená, důstojná, krásná a vonná. Existuje mnoho druhů růží, takže je lze pořídit v široké škále barev. Fakt, že růže rychle vadnou, symbolizuje pomíjivost života a smrti.. Ostny mohou poukazovat na bolest a rudá barva květů připomíná krev. Na hroby a obětiště se vysazují už od germánských dob.

Význam barev růží na pohřbu:

Červená růže vyjadřuje respekt, lásku a odvahu.
Rudá růže znamená zármutek a smutek.
Růžová růže symbolizuje lásku, vděčnost, laskavost a požehnání.
Žlutá růže znamená přátelské pouto.
Bílé růže jsou symbolem duchovna, čistoty a nevinnosti,

Jediná růže ve svazku ostatních květin znamená věčnou lásku k zemřelému. Tradicí je také jediná bílá růže položená na rakev mladého člověka. Význam takto použité bílé růže tkví ve spojitosti mezi nevinností a mládím.

Karafiát

Karafiát u nás má dlouholetou tradici. Je sladký a vonný a má až pěticentimetrové květy. Nabízí nespočet barevných variací a je cenově přívětivější. navíc vydrží dva až tři týdny jako čerstvý. Je nejčastěji volenou květinou nejen na pohřbech.

Lilie

Lilie je něžná a křehká a má nápadně tvarované květy různých barev. Nejčastější barvou je bílá, žlutá a růžová. Některé mají na květech barevné skvrny. Je známo více než 200 druhů lilie

Lilie symbolizuje naději, čistotu a nové zrození. Význam lilie je však spojován i se smrtí a její květy se často tesají do náhrobních kamenů. Na pohřeb se hodí především kytice lilie v purpurové barvě. Bílá lilie je jedna z květin na pohřeb mladého člověka –  může se položit na rakev, stejně jako bílá růže. Bílé lilie měla na rakvi položené princezna Diana.

Gerbera

Gerbera má krásné květy s velkým množstvím okvětních lístků, které připomínají paprsky slunce. Vyjadřuje věrnost a upřímnost. Je jednou z nejpoužívanějších řezaných květin na světě. Barevná nabídka je v podstatě neomezená: bílá, žlutá, oranžová, červená, růžová. Stejný květ může mít i lístky několika různých barev.

Orchidej

Orchideje jsou výjimečně elegantní a jsou k dostání jsou v mnoha druzích. Nejčastěji se na pohřeb doporučuje phalaenopsis a dendrobium (ve volné přírodě se vyskytuje přes 20 000 druhů orchidejí). Kytice orchidejí mezinárodně symbolizuje poselství trvalé, věčné lásky. Bílá orchidej předaná na pohřbu vyjadřuje soucit, stejně jako růžová.

Chryzantéma

Chryzantéma má bohatý květ tvořený velkým počtem menších i větších okvětních lístků. V mnoha evropských zemích, jako je Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko, je spojena se smrtí a používá se výhradně na smuteční obřady a jako výzdoba hrobů. I u nás je chryzantéma častou obřadní květinou. Obecně je symbolem přátelství a věčnosti, zatímco červená chryzantéma vyjadřuje lásku a bílá chryzantéma nevinnost.

Hortenzie

Okouzlující hortenzie má krásné, dekorativní a husté květenství. Samotné okvětní lístky jsou drobné a něžné. Většinou bývají bílé, bledě růžové, nachové a modré, ale setkáme se i se sytými variantami těchto barev. Hortenzie symbolizuje upřímné srdce a vyjadřuje soucit, když je předána pozůstalým. Rod hortenzie čítá 73 druhů, avšak ani jeden není původně evropský.

Mečík

Vědecký název gladiolus je odvozen z latinského slova pro meč. Květina skutečně svým dlouhým stonkem připomíná meč, po jehož délce vyrůstají jednotlivé, krásně tvarované a křehce působící květy,které se pokorně sklaní k zemi. Typické barvy mečíku jsou purpurová, žlutá, růžová a červená. Mečík vyjadřuje přátelství, milosrdenství a věrnost.

Obecný význam barev smutečních kytic

Kromě uvedených příkladů významů barev konkrétních druhů květin mají smuteční kytice i obecnou symboliku.

Bílá symbolizující klid a pokoj, nevinnost, skromnost a čest. Všichni si přejí, aby duše zemřelého pokojně šla dál svou cestou.

Růžová přináší něhu, naději, odpuštění. jemnost a něžnost. Hodí se pro toho, kdo byl citlivou duší.

Červenárudá vyjadřují sílu a vášeň, ale i pevný charakter, odhodlanost a  velkou hloubku pouta k zesnulému.

Oranžová je barva přátelství a důvěry v život. Působí svátečně a energicky, nebývá však hlavní, nýbrž pouze doplňkovou barvou.

Žlutá je jasná a teplá barva probouzející naději a víru v to, že zesnulý žije dál v našich srdcích.  Znamená také úctu ke stáří.

Zelená je základní přírodní barva vyjadřující sjednocení, mír a koloběh života v celé jeho kráse i náročnosti.

Modrá je barva smutku. Je to tichá, studená a vážná barva naznačující touhu (ne milostnou). A protože zároveň působí jasně a čistě, dodává i pocit klidu a pokoje.

Fialová vyjadřuje pokornou úctu a obdiv k zemřelému. Je také slavnostní a obřadu dodává dojem, že odešel významný člověk.

Tvary kytic

Květiny svázané do svazků mohou utvářet různé tvary:

Věnec symbolizuje symbolizující cykličnost života a smrti. Většinou jej pořizuje rodina zemřelého, ale mohou se na něj složit kolektiv kamarádů nebo kolegů z práce..

Srdce symbolizuje lásku.

Kříž je spjatý s vírou a křesťanstvím.

Dalšími častými tvary jsou trojúhelník a kapka.