Jak se vyrovnat se smrtí blízkého

Smrt blízkého člověka je jednou z nejtěžších zkoušek, kterou si v životě musíte projít. Vyrovnání se se ztrátou vyžaduje čas, podporu okolí a pořádnou dávku empatie. I když se může zdát, že jste se s novou situací smířili, stačí pohled na osobní věc blízkého a váš žal a smutek je zpět. Vezměte na vědomí, že čas, po který truchlíte a propadáte střídavým stavům radosti a smutku je zcela individuální, může trvat kratší či delší dobu. Pojďme se společně podívat, jak si tuto těžkou fázi života usnadnit a pomoct si v nelehké situaci. 

Jak se vyrovnat se smrtí rodičů?

Úmrtí v rodině je velmi smutnou a těžkou překážkou, která jednou zasáhne do života jedince. Jde o nejtěžší životní situaci, jež člověk čelí. Vyrovnání se se smrtí rodičů či příbuzných vyžaduje spoustu času a mnohdy i odbornou pomoc, která vám dopřeje pomocnou berličku, na dlouhé cestě zpátky do reality. 

Náhrobek

Přijměte své emoce při truchlení

Vyrovnání se se smrtí blízké osoby začíná přijetím vlastních emocí, které mohou vypadat jako hurikán. Občas se můžete cítit ve své kůži, jindy máte pocit, že už nezvládnete udělat ani krok. Nepotlačujte svůj smutek a hněv, nechte svou energii proudit a zvedněte hranice, které vás drží pohromadě. Uvidíte, že pláč a vztek uleví od bolesti a pomůže vám přijmou skutečnost, že tady s vámi blízká osoba již nadále není. Prožívejte tyto pocity a dovolte si je uvědomit.

Hledejte podporu přátel či odborníků

Klíčovou oporou v nelehké životní situaci vám mohou být přátelé či rodina. Není ostuda požádat své okolí o pomoc nebo se s nimi podělit o své pocity. Velmi ulehčující pocit může nastat při běžném rozhovoru s někým blízkým, který vás zná a ví, jak na vás zapůsobit, aby povzbudil pozitivní myšlenky. Pomoci může také prohlížení si starých fotografií, na kterých je zesnulá osoba a podělení se o vaše pocity s rodinou či přáteli. Zůstali jste na všechno sami? Vyhledejte odbornou péči psychologa, který si vyslechne vaše trápení a navede vás ze začarovaného kruhu ven. Stesk po zemřelém je naprosto přirozená věc, za kterou se není důvod stydět. 

Najděte si prostor

Není nikde dáno, jak se smířit se smrtí. Neexistuje žádná univerzální příručka, která by dala jasný časový rámec, po jehož uplynutí bude zase vše tak, jak má být. Proces truchlení je zcela individuální a záleží na síle osobnosti, charakteru a poutu, které jste chovali k zesnulému. Neklaďte na sebe příliš vysoké nároky. Uvolněte své emoce, zapomeňte na přílišný tlak okolí i vás samotných. Dávejte si čas pro soukromí a prožívání smutku podle vlastního tempa.

Význam pohřbu ve vyrovnání se se smrtí

Pohřeb blízkého hraje klíčovou roli ve vyrovnání se se smrtí a v procesu truchlení. Nejde pouze o rituál, který je po staletí zažitý, ale o důležitý krok na cestě k uzdravení.

  • Pohřební obřad stmeluje pozůstalé a umožňuje nést smutek společně. Setkání se s lidmi, kteří dobře znali vám blízkého člověka může velmi ulevit od bolesti a žalu. 
  • Uspořádání pohřbu umožňuje přijmout fakt, že milovaná osoba již není mezi námi. Je důležité přijmou fakt také vizuálně, skrze tradiční či netradiční pojetí pohřbu a poslední cesty zesnulého. 
  • Pohřeb hraje také důležitou roli, jako uznání památky a vyjádření úcty zemřelé osoby. Samotný akt poskytuje prostor pro vyjádření lásky, respektu a vděčnosti, ať už prostřednictvím pouhé vzpomínky či kytice.  
Smutek

Fáze smutku

Jedná se o psychologický model, který popisuje a interpretuje emocionální prožívání při ztrátě blízké osoby. Jde však o obecný model pro porozumění procesu truchlení, každá cesta je individuální a není třeba ji škatulkovat. Důležité je mít na mysli, že ať už se nacházíte v jakékoliv fázi smutku, nejste na to sami. 

Popření

V první fázi se snažíme potlačit fakt, že blízká osoba již není mezi námi. I když to víme, naše hlava spustí jakýsi obranný mechanismus, který nám pomáhá přizpůsobit se nové bolestivé realitě.

Hněv

Když popírání skutečnosti ustoupí, často se objeví hněv. Většinou se snažíme svalit vinu na krutý osud, který „si nevybírá“, na sebe či na druhé. Hněv je reakcí na bezmocnost, ve které se momentálně nacházíme. Situace nám připadá nespravedlivá a nepřijatelná.

Smlouvání

Po výbuchu všech emocí se opět stáhneme do sebe a snažíme se najít způsob, kterým bychom mohli nemilou situaci zvrátit. Může se jednat o smlouvání s vyšší mocí, o vyčítání si detailů, které se v minulosti staly. Cítíme zkrátka touhu, napravit situaci a získat svého blízkého zpátky.

Deprese

Jde o klíčový aspekt truchlení. Depresi charakterizuje celkový nezájem o své okolí. Běžně se u osoby vyskytuje ztráta zájmu a hluboké zklamání. U každého jedince se může projevit jinak, například přejídáním se, neustálému vyspávání, nedostatkem energie či sklony k alkoholu a drogám. Tato beznadějná situace stojí člověka spoustu sil a doslova představuje boj a vlastní život.

Smíření se

V konečné fázi dochází k přijetí nové skutečnosti, ve které již blízká osoba neexistuje. Uzavíráme mír a přijímáme konec, který je neodmyslitelnou součástí našich životů. Samozřejmě finální fáze nepřichází okamžitě a s myšlenkou, že všechno je skvělé. Naopak, jedinec se postupně dostává do starých kolejí, které nově nesou také fakt, který představuje smrt blízké osoby. Jde hlavně o přijetí nové reality a začlenění se do běžného života. 

Konkrétní tipy, jak zvládnout úmrtí blízké osoby

  • Vzpomeňte si na drobné radosti, které vás dělaly šťastnými před smrtí blízkého. Koupě nové knížky, kytice tulipánů či nového šperku vám může vnést do života alespoň trochu radosti a připomenout obyčejnou krásu všedních dní.
  • Věnujte se aktivitám, jež vás dříve naplňovaly. Rádi sportujete? Oprašte kopačky a fotbalový míč, vydejte se na hory načerpat novou sílu. Zachumlejte se do deky a přečtěte si oblíbenou knihu, který vás přenese do jiné reality.
  • Vezměte do ruky štětec a připravte si na paletu různé barvy, veselé i temné. Nechte za sebe promluvit své emoce, neklaďte na sebe nároky, popusťte zábrany vnitřnímu já. Přeneste na plátno všechen smutek a zlost. Jakou barvu má vaše dílo? Čiší z něj tmavé odstíny v nepřehledné změti?
  • Pomoci vám může také psaní si „deníku“.  Postačí obyčejný kus papíru či soubor ve wordu, do kterého si napíšete pár řádků či stránek, které budou pojednávat o niterných myšlenkách. Vypusťte ze sebe vše, co vás tíží, vaše myšlenky spojené se smrtí blízkého a vypište se ze smutku, alespoň částečně. 
  • Navštěvujte svá oblíbená místa, snažte se udělat si alespoň jednu radost denně. Dejte si kávu v kavárně, potěšte se návštěvou parku, kam jste dříve chodívali se zesnulou osobou.
  • Nesnažte se na blízkého zapomenout. Ničemu tím nepomůžete. Nepotlačujte myšlenky a emoce, které se s ním vážou, naopak jim věnujte svou mysl a když se nějaká vzpomínka objeví, prožijte ji naplno. Avšak s úsměvem a s pozitivním přístupem, nikoliv se smutkem a zlostí. Vnímejte ji a nechte ji odejít, až bude ten správný čas. 

Bohužel vám nemůžeme dát univerzální návod na to, jak truchlit. Nabízíme vám však pár jednoduchých podnětů, které mohou upokojit mysl a usnadnit vám proces smíření se se ztrátou milované osoby.