Rubriky
Nezařazené

Kolik stojí pohřeb

Se ztrátou těch nejbližších přichází těžké období, a to nejen emocionálně. Pohřeb, smuteční hostina či zpopelnění vyžaduje určité finanční náklady, se kterými je potřeba počítat. Kolik co stojí a z jakých možností si můžete vybrat? 

Pohřební služby se cenově výrazně liší

Pokud jste nikdy nemuseli tuto nepříjemnou situaci řešit, nejspíš jste ani nepřemýšleli nad tím, že různé nakládání s ostatky se liší také svou cenou. A ta může kolísat až v desetitisících. Všechny ceny jsou přibližné – odvíjí se od místa pohřbení, volby materiály a dalších faktorů, které ovlivňují cenu.

Ke všem poplatkům s pohřbem jsou spojeny také částky za prvotní úkony, což obnáší například vytištění parte, převoz do budovy pohřební služby atd.

Pohřební služba – převoz zesnulého1 500 Kč (příplatky za ujeté km či víkendy atd)
Uchování zesnulého 500 Kč/den
Zhotovení a rozeslání parte1 500 Kč (vytištění a rozeslání přibližně 10 ks)

Cena zpopelnění bez obřadu

Nejlevnější variantou pohřbu je jednoznačně zpopelnění bez obřadu. Průměrně vychází na 10–12 000 Kč. Zahrnuje pouze základní proces kremace bez jakéhokoliv obřadu či ceremoniálu. Po úmrtí je tělo přepraveno do krematoria, kde proběhne samotné zpopelnění. Po dokončení kremace je popel umístěn do základní urny, která je následně předána pozůstalým. Pro tento „skromný“ způsob pohřbu se lidé často rozhodují z důvodu, že se chtějí se zesnulým rozloučit po svém, v soukromí nebo například v pozdějším termínu.

Cena urny200–2000 Kč
Základní kremační rakve cena3 500 Kč
Zpopelnění (dle váhy)4 000 Kč
Úprava popela (vložení do urny, mletí k rozptylu,..)1 000 Kč

Cena zpopelnění s obřadem

Zpopelnění s obřadem je častou volbou pro rodiny, které chtějí uctít památku zesnulého formálním rozloučením. Tento typ pohřbu zahrnuje nejen samotnou kremaci, ale také obřad, který může proběhnout buď v krematoriu nebo na jiném preferovaném místě. Cena zpopelnění s obřadem se vyšplhá na dvojnásobek zpopelnění bez obřadu, v závislosti na individuálních požadavcích pozůstalých. Náklady zahrnují převoz těla, přípravu obřadu, pronájem obřadní síně, květinovou výzdobu, případně i hudební doprovod a smutečního řečníka. Kremace s obřadem poskytuje rodině a přátelům příležitost se důstojně rozloučit a vyjádřit úctu zesnulému před samotným zpopelněním.

Cena zpopelnění 4 000 Kč
Pronájem místa pohřbu (např. krematorium)7 000 Kč
Doplňkové služby (hudba, řízení obřadu, vystavení rakve,..)2 000 Kč
Příprava zemřelého (uložení, manipulace, dezinfekce, kosmetické úpravy)3 000 Kč
Obřadní rakev dle výběru4-10 000 Kč
Smuteční květiny (v ceně pronájmu může být stálá výzdoba, květiny také donesou pozůstalí)5 000 Kč
Řečník 900 Kč
Urnový hrob (většinou se udává doba na 10 let)1 000 Kč + poplatky za služby
Uložení v kolumbáriu (většinou se udává doba na 10 let)1 000 Kč + poplatky za služby

Cena pohřbu do země

Pohřbení do země je nejnákladnějším typem pohřbu. Pokud nemáte rodinnou hrobku, prodraží se vám pohřeb ještě o dalších pár desítek tisíc. Nejen že je zapotřebí pořídit nějakou „pěknou“ rakev, ve které bude zesnulý uložen, ale také nechat například zhotovit nový náhrobní kámen.

Základní poplatky za nakládání se zesnulým (převoz, uložení v chladícím boxu, parte atd)3 000 Kč (cena počítá s uchováním zesnulého na jeden den)
Poplatek za hrobové místo 10 let (2m2)10 000 Kč
Poplatky údržbě hřbitova3 000 Kč
Vykopání nového hrobu dle hloubky5-12 000 Kč (dle ročního období)
Rakev10 000 Kč (podle typu rakve)
Nový náhrobní kámen25 000 Kč
Nápis na náhrobním kameni100 Kč/písmeno

Při organizaci pohřbu je důležité vzít v úvahu nejen hlavní náklady, jako je například volba mezi tradičním pohřbem a kremací, ale také jednotlivé položky, které celkovou cenu výrazně ovlivňují. Každá z těchto věcí dělá z posledního rozloučení důstojné a osobité uctění památky zesnulého. 

Fotka od Lars Nissen

Květiny na pohřeb

Krásná květinová výzdoba doplní poslední cestu zesnulého o decentní prvek. Často se pozůstalí uchylují k volbě květin, které měl zesnulý rád. Mezi nejčastější patří lilie, růže, kaly a orchideje. Ať už vyberete jakékoliv, dbejte na to, aby byly čerstvé a byl jich sudý počet.

Každá barva symbolizuje jiné pocity, které jste k zesnulému chovali. Červená například znamená lásku, bílá nevinnost a žlutá je symbolem úcty ke stáří. Věnec na pohřeb může stát od 2 500–6 000 Kč. Na něm pak nesmí chybět černá stuha s nápisem, který může nést osobní vzkaz. Jaká další pravidla ovlivňují výběr kytice na pohřeb?

Kar neboli trachtace

Smuteční hostina je zakončením celého odchodu vašeho nejbližšího. Umožňuje přátelům a rodině sejít se a vzájemně se podpořit v nelehké situaci. Samotné náklady na kar se odvíjí od počtu hostů, místa konání a zvoleného menu. V průměru se smuteční hostiny pohybují od 500 do 1 500 Kč na osobu. Cena zahrnuje nejen jídlo, ale také nápoje a případný pronájem prostor. 

Finanční náklady spojené s pohřbem

Jelikož jak již sami víte, cena za pohřeb se může vyšplhat i do vyšších desítek tisíc, není radno finanční přípravu nijak podcenit. První možností je pojištění pohřbu, díky kterému vašim pozůstalým ulehčíte v tíživé situaci. Měsíční placení pojistného pokryje alespoň částečné náklady, samozřejmě dle individuálních podmínek.

Další možností je nárok na pohřebné, které činí 5 000 Kč a je určeno osobě, jež připraví pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo blízkému, která měla nezaopatřené dítě. Dědické řízení může pozůstalým rovněž ulehčit v nenadálé finanční situaci. Jaké další věci je nutné po smrti blízkého vyřešit?


Upozornění:Všechny ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit podle vybrané pohřební služby.